Ворохта
(UA) Волоспад Шипіт / {RUS} Водопад Шипот
(UA) Водоспад Кам'янка \ (RUS) Водопад Каменка
Автодорога Н-13
(UA) Гірська річка Черемош \ (RUS) Горная река Черемош
Озеро Синевир
tb.php?src=%2Fimages%2Fnews%2F2022%2Furych_tur1
вересня 28, 2022

Професійне свято відбулося у форматі часу

in Блискавка - NEWS by admin
Команда проекту karpatytur.info таку дату не могла обійти стороною, тож Міжнародний День Туризму вирішила відзначити відповідно до вимог часу. Відтак вчора 27 вересня з ініціативи Благодійного фонду «Опіка Майбутнього» ми долучилися до благодійного проекту щодо психологічної реабілітації дітей в період війни і разом з партнерами та дітьми-сиротами з Харкова вирушили в цікаву мандрівку. Детальніше>>
Увійти

Увідійть у свій аккаунт

Логін *
Пароль*
Запамятати

Грози в Карпатах - явище часте, і на відміну від рівнинних гроз вони значно агресивніші і наслідки після них теж можуть бути більш руйнівні і значно трагічніші. Якщо ще врахувати факт зміни клімату - ймовірність того, що ви потрапите під грозу, досить висока. Кілька років тому гроза на Прикарпатті пройшла в січні. Тому можемо прогнозувати, що часовий коридор грозового періоду значно розширюється.

  

Чому грози в горах набагато небезпечніші

Чому грози в горах значно небезпечніше, ніж на рівнинах. Відповідь очевидна: якщо на рівнинах найбільшу небезпеку становить грім і блискавка, то в гірських місцевостях гроза може викликати стрімкий руйнівний паводок або селевий потік. Одне й інше також становить неабияку небезпеку для відпочивальників та туристів.

Що робити і як себе поводити під час грози в Карпатах

Порада перша - правильно плануйте час прогулянок і подорожей. За статистикою, більшість гроз в горах припадають на літо в другій половині дня. Тому, якщо ви пасивний відпочиваючий, намагайтеся усі вилазки в гори здійснювати зранку.

Порада друга - теж стосується пасивних туристів. Якщо під час грози ви в котеджі чи садибі, не варто розслаблятися. Перш за все закрийте усі вікна і двері і особливо кватирки. У приміщенні не повинно бути перетягів. Також відключіть (поввимикайте з розеток) всі електричні прилади, оскільки ті, як і перетяг, притягують кульову блискавку. Також постарайтеся знаходитися якнайдалі від електричних приладів.

Порада третя - якщо гроза застала вас під час прогулянки в горах, уважно шукаємо місце, де можна перечекати грозу. Нівякому разі не ховайтеся від грози на узвишші, для цього краще знайти групу низькорослих дерев і там перечекати грозу.

Порада четверта - під час пошуку захисту від грози уважно звертаємо увагу на стан дерев. Якщо дерево має ознаки руйнування вогнем, в такому місці також небезпечно перебувати, оскільки в це дерево блискавка можливо потрапляла не раз. Вже доведено, що блискавки частіше потрапляють в дуб, тополю, сосну і ялину. А їх в Карпатах зростає більш ніж достатньо. Менш уразливими до блискавок є верба клен і кущі.

Порада п'ята - при виборі місця захисту уникайте берегів гірських річок, особливо гірських струмків. Останні, за словами працівників МНС, надзвичайно небезпечні під час злив. У струмків відсутня резерв для надлишкової води, тому вони за лічені хвилини можуть перевтілитися в смертоносний потік, змиваючи все і всіх на своєму шляху. І ця раптовість часто не залишає шансу на реакцію в постраждалих.

Порада шоста - Тепер про ситуацію, коли гроза застала вас на гірській полонині або на відкритій місцевості, і до дерев бігти далеко. Що робити в такій ситуації? Знову ж таки не забувайте, що слід уникати окремо стоячих дерев, оскільки ті є чудовою приманкою для блискавок. В такому випадку слід шукати якесь поглиблення, ямку, западину тощо. Коли є вибір, краще сухі западини, оскільки волога земля значно частіше отримує вогняні подарунки від Зевса. Хоча знайти суху улоговину на відкритій місцевості вкрай складно, тому, коли ховаєтеся у вологому поглиблені, ні в якому разі не лягайте там в повний зріст. Це необхідно для того, щоб мінімізувати ваш контакт з  поверхнею.

Порада сьома. Хто по горах бродить, а хтось - шолом на голову і на велосипед або квадроцикл. Так ось, якщо вас гроза застала під час їзди на таких транспортних засобах, перше що потрібно зробити - негайно зупинитися. А далі читаємо поради від першої по шосту.

Порада восьма. Не ігноруйте попередження синоптиків про негоду та штормові попередження. При наявності таких необхідно відмовитися від запланованої прогулянки в гори.

Загальні правила безпеки

Ну і на завершення кілька слів про особливості блискавок. На сьогодні науці відомо, що блискавка це електромагнітне явище великої сили і потужності, тому його поведінка часто і продиктована його фізичними особливостями. Пошук найкоротшого шляху до замикання електричного кола і пояснює любов блискавок до предметів, які виділяються над загальною поверхнею, також цим пояснюється любов до електричних і магніто-випромінюючих приладів. Звідти і ще кілька загальних правил, які є актуальними не тільки в горах, а й скрізь, де є грози.

  • не купайтеся під час грози
  • не спілкуйтеся під час грози по стільникових телефонах
  • Під час їзди в автомобілі в грозу познімайте всі виступаючі декоративні елементи, і особливо радіоантени.

При дотриманні цих правил гірська літня гроза не тільки не завдасть вам клопоту, а стане причиною для цікавих спогадів, вражень, а можливо до початку нових романтичних відносин.

Підготував Ярослав Баран (на прохання karpatytur.info)

{jcomments on}karpatyturinfo