Ворохта
(UA) Волоспад Шипіт / {RUS} Водопад Шипот
(UA) Водоспад Кам'янка \ (RUS) Водопад Каменка
Автодорога Н-13
(UA) Гірська річка Черемош \ (RUS) Горная река Черемош
Озеро Синевир
tb.php?src=%2Fimages%2Fnews%2F2022%2Furych_tur1
вересня 28, 2022

Професійне свято відбулося у форматі часу

in Блискавка - NEWS by admin
Команда проекту karpatytur.info таку дату не могла обійти стороною, тож Міжнародний День Туризму вирішила відзначити відповідно до вимог часу. Відтак вчора 27 вересня з ініціативи Благодійного фонду «Опіка Майбутнього» ми долучилися до благодійного проекту щодо психологічної реабілітації дітей в період війни і разом з партнерами та дітьми-сиротами з Харкова вирушили в цікаву мандрівку. Детальніше>>
Увійти

Увідійть у свій аккаунт

Логін *
Пароль*
Запамятати

Кожен у житті має свої вершини, на які неодмінно хотілося б зійти. В Карпатах лідером серед бажань залишається найвища вершина України – гора Говерла (2061м.). Бувалі гіди не раз натякали нам що в Карпатах існують набагато цікавіші маршрути як по красі так і по складності. Та все ж Говерла залишається таким собі особнячком через який мають переступити усі українці.

 

Не знаю чого у ній більше: символізму чи туризму, але через роки існування проекту karpatytur.info совість починає гризти, адже деякі з учасників нашої команди побували там не один раз, а мені доводиться намотувати кола по периметру гори без підйому на вершину. Отож таки у цій публікації вирішив нарешті розпочати теоретичну підготовку до підйому на цю бажану вершину. Дана публікація буде корисна для тих, хто також як і я має бажання піднятися на Говерлу.

goverla 2

Говерла – спроби та висновки

Знаємо що володіння інформацією у походах – запорука від блукань та й взагалі запорука успішності вашого походу. Років 5 тому під час перебування у селищі Ворохта здавалося, що Говерла он ген за тою горою і гадалося що в якийсь ранок прокинешся і зробиш ранкову пробіжку на її вершину і до сніданку повернешся. Звісно тоді так і на вершину не здійнялися. Мало того ми її тоді навіть і не побачили. Вперше побачити Говерлу вдалося у цьому році на Буковелі. Десь вона була далеченько в тумані. Вже тоді розумів що Говерла це не ті масштаби до яких звикли і просто приїхати і пробігтися на її вершину не вийде.

Через два роки була друга спроба піднятися на Говерлу, але час в ніс свої корективи. Так от з тих поїздок зрозумів що жартувати з цією горою не вийде. Власне третя спроба нашого легковажного підйому завершилась на чверті дороги коли в один з учасників команди травмував ногу.

Загалом до цієї відповідальної справи треба готуватися ретельно і у даній публікації спробуємо поетапно пройти усі організаційні моменти, які склалися у нас з власної практики.

Говерла – де і звідкіля

Перед тим як вирушати в мандрівку треба визначитися звідкіля будемо стартувати. Справді на Говерлу є декілька маршрутів. Туди можна підійматися з Франківщини, туди ж можна підійматися із Закарпаття. Найпопулярніший і офіційний підйом на Говерлу розпочинається з навчально-спортивної бази «Заросляк». Думаю про неї знають більшість тих хто збирається на Говерлу. Справді їй поталанило бути біля самого підніжжя найвищої гори в українських Карпатах. Тому умовно наш майбутній підйом будемо розпочинати саме звідтіля.

Як потрапити до бази «Заросляк»

Насамперед треба зрозуміти що база «Заросляк» це  і Ворохта і не Ворохта. Умовно від Ворохти сюди ще добрячих кільканадцять кілометрів. Формально це вулиця Говерлянська, яка належить до Ворохти, але географічно ми уже покинули територію селища.

Проте знайти базу «Заросляк» достатньо просто. Виїжджаємо з Ворохти у напрямку на Верховину. Проїхавши ліс перед мостом через річку Прут звертаємо вправо (Орієнтир Кемпінг «Карпати» - орієнтовно через 6 км після Ворохти). Ми потрапляємо на лісову дорогу, яка орієнтовно через 12-14 км. приведе нас прямо до Заросляка. Станом на час написання даної публікації дорога була в незадовільному стані тож транспорт з низьким кліренсом туди може й не доїхати.  На нашому мікроавтобусі середня швидкість руху була 10-15 км.\год.

Десь за 4 км. Після повороту ми потрапляємо на хутір з садибами та готелями. Тут же ж розташований пропускний пункт в заповідну зону. Хтось тут залишає транспортний засіб і пішки вирушає далі, а інші сплативши екологічний збір на авто прямують далі до бази.  На пункті пропуску окрім екологічного збору вас попросять в цілях безпеки зареєструватися.

Від шлагбаума до бази ще 8 км шляху. І ось зрештою ми опиняємося біля воріт Говерли: праворуч приміщення бази, а перед вами паркінг та сувенірний ринок. Справді туристична інфраструктуру сюди уже дісталася, окрім як бачимо дорожніх служб. Тобто перекусити, отримати медаль за сходження на найвищу гору, відвідати «кафедру філософії» усе можна тут на старті та фініші. Ще одне відкриття, яке нас приємно здивувало – до Говерли можна доїхати на таксі з Ворохти. Це мабуть могла б бути ваша найекзотичніша поїздка на таксі. Можливо колись створимо туристичний фільм про Говерлу і обов’язково скористаємося цією послугою. Просто як воно їхати на таксі на Говерлу.

Говерла – шляхи та маршрути

Так, база «Заросляк» останнє цивілізоване місце де можна побачити елементи повсякденного життя. За ним розпочинається країна сміливців та закоханих в гори. Приємно що на цьому останньому острівку людських благ є детальна схема як і куди рухатись. Отож з цього місця існує два рекомендованих і один нерекомендований маршрут на Говерлу. До ваших послуг на схемі зелений, та синій маршрути. Зелений маршрут найдовший, але найлегший для підйому. Крутизна схилів тут наймінімальніша. Синій маршрут врази коротший, але складніший для підйому, оскільки достатньо крутий. Знавці свої походи комбінують. Скажімо підйом відбувається по зеленому маршруту а спуск по синьому.

Варто зазначити що існує ще й помаранчевий маршрут, проте він є одним з найскладніших. Та все ж на половині цього маршруту розташований Говерлянський водоспад на ріці Прут. Власне на ньому останній раз відбулося травмування одного з членів нашої команди. Усі маршрути промарковані відповідними позначками тож заблукати буде відносно важко. Хоча як показала власна практика, бажання урізати, проекспериментувати Говерла не пробачає і дуже швидко можна заблукати у карпатських хащах.

goverla 4

Рекомендації щодо організації походу на Говерлу

Уже з тих історій можемо сформулювати серію рекомендацій та порад для тих, хто вперше планує підійматися на Говерлу:

  1. Якщо вперше плануєте підійматися на Говерлу краще вдатися до послуг професійного гіда. Все таки гори помилок не пробачають і з професійним гідом усе буде відбуватися швидше та цікавіше.
  2. Погода. Для першого сходження обираємо гарну суху і сонячну погоду
  3. Під час підготовки акуратно обираємо взуття для сходження. Це мають бути кросів чи інші види взуття з товстою підошвою і глибоким малюнком протектора для доброго контакту з поверхнею. Взуття має зручно сидіти на нозі, адже йти доведеться багато.
  4. Планувати початок маршруту варто вранці, щоб якомога швидше завершити його, адже в горах сутеніє достатньо рано.
  5. Загалом відвідини Карпат з підйомом на Говерлу варто розбити на декілька днів щоб підйом відбувався зі свіжими силами, а після підйому бла можливість відпочити.

goverla 1

Отож попереду безпосередньо сходження на Говерлу, але про це уже розповімо у наступних публікаціях, у яких розповімо про легенди та географію Говерли, а також про безпосередній підйом.


Фото: www.yarekfoto.co.ua 

 karpatyturinfo