Ворохта
(UA) Волоспад Шипіт / {RUS} Водопад Шипот
(UA) Водоспад Кам'янка \ (RUS) Водопад Каменка
Автодорога Н-13
(UA) Гірська річка Черемош \ (RUS) Горная река Черемош
Озеро Синевир
Увійти

Увідійть у свій аккаунт

Логін *
Пароль*
Запамятати

 http://borzhawa.com/


 Давно з товаришами збиралися відвідати з походом Боржавські полонини. Про них екскурсоводи розповідають дуже багато цікавих історій. І ось минулого року вдалося бодай декілька годин, але побувати на вершині гори Гимба в селі Пилипець звідкіля і розпочинаються ці чудові гірські поляни. Справді видовище зачаровує. Отож коли отримали запрошення відвідати санаторій Боржава, були впевнені, що побачимо невелику оздоровчу установу на величезній полонині. Та фантазія нас підвела. Завдяки даній подорожі ми зрозуміли наскільки величезним і всеохоплюючим є район Боржави, а відтак зрозуміли наскільки потужний оздоровчий потенціал у цього краю. Тож усе що нам здавалося невеличкий, на практиці виявилося грандіозним.

 

У наших оглядах ми бодай абзац присвячуємо назві того чи іншого оздоровчого чи відпочинкового закладу, адже, як показує практика, у багатьох назвах часто густо криється якась таємна філософія, не завжди доступна для розуміння відпочивальникам. У нашому випадку все просто: «Боржава» - назва річки, яка протікає поряд з санаторієм. Ніби й все. Насправді річка у житті місцевих мешканців відіграє неабияку роль. Протікаючи свій маршрут у 92 км. Вона об’єднує у єдину етнічну, природну і суспільну систему мальовничий фрагмент гір Карпат, який вирізняється своєю природою, культурою та побутом. Відтак «Боржава» це величезний регіон умовно 100 на 100 км, де у будь- якому куточку є нащо подивитися, є що зрозуміти. Тому і недивно. Що Боржавські полонини можуть бути розташовані на відстані 70 км від санаторію Боржава. Край просто таки великий і на його вивчення варто затратити не один день, а санаторій «Боржава» може слугувати непоганою відправною точкою.

Ну і перед тим як перейти до розповіді про сам санаторій ще трішки інформації про походження слова «Боржава».  Взагалі на Закарпатті часто можна зустріти географічні назви які сьогодні звучать як єдине слово, проте його семантика породжена з фрази чи цілого речення. Для прикладу туристичний населений пункт Жденієво, назва гори Говерла і т.д. Боржава не є виключенням. Річка геологічно насичена окиснем заліза. Відтак у народі її називали заржавілою річкою. На місцевому діалекті «річка ржава», «бо річка ржава». «Бо ржава» і що тут зробиш. Але цей геологічний фактор позитивно вплинув на формування цілющих мінеральних джерел, яких в басейні «іржавої» річки  є предостатньо. Відтак ми їдемо в Боржаву на водолікування.

Санаторій "Боржава" - дорога до санаторію

Як пишуть в офіційних довідниках, санаторій «Боржава» розташований в селі Довгому Іршавського району, Закарпатської області.  Насправді в Карпатах існує чимало сіл з назвою «Довге». Принаймні по одному на кожну область.  Тому у нашому випадку варто орієнтуватися на Закарпатську область і зокрема на містечко Свалява, від якого до санаторію рукою подати. Якщо будете мандрувати на власному авто, трасою Київ-Чоп (Е-50) доїжджаємо до Сваляви, і звертаєте ліворуч на дорогу у напрямку Кушниця, Довге.  Орієнтовно до санаторію доведеться подолати 36 км. Дорожнє покриття станом на 2015 рік було у відносно-задовільному стані. Враховуючи рельєф і стан дорожнього полотна шлях від Сваляви до Довгого займе приблизно 40хв - 1 годину. 

Ми ж у дану мандрівку вирішили скористатися залізничним транспортом. Зранку у Львові ми зайняли свої місця у приміському експресі Львів-Мукачево (відправлення 7.10) і через три години стояли уже на пероні станції Свалява (прибуття 10.46). Цей вид транспорту дуже зручний для тих хто мандрує зі Львова. Проте в Сваляві також роблять зупинку київські поїзди, так що зі столиці дістатися можна буде без пересадок і додаткових незручностей. Прибувши на станцію у Сваляві на нас вже очікував трансферне авто, яке ми замовили в санаторії. Вартість трансферу, аналогічне з послугами таксі. Та знову ж у напрямку на довге курсує низка маршруток, скориставшись якими, можна суттєво зекономити на мандрівку. Варто відзначити що в Сваляві залізнична станція розташована поряд з автостанцією, тому шукати маршрутки довго не доведеться. 

Санаторій "Боржава" - прибуття і перші враження

Санаторий "Боржава"

Шукати санаторій у селі Довге нам не довелося, оскільки той розташований одразу при в’їзді в село (зі сторони Сваляви) з правого боку центральної дороги. Вийшовши з авто одразу в поле зору потрапляє природа, в полоні якої розташовано санаторій. З усіх боків його оточують гори, покриті густими заростями букових лісів. Головний корпус розташований на пригорку і до нього необхідно підніматися по невеликому каскаду сходів, оминувши приміщення кафе та фонтан. Проте коли піднялися на терасу перед центральним входом, перед нами відкрилася чудова панорама території санаторію та гірського масиву, розміщеного з протилежного боку дороги. Ось вона Боржава і ось вони  Карпати. Справді, куди не поглянь, скрізь гори і в літню пору вони по особливому гарні. Та пора вирушати на поселення, адже попереду ще багато сюрпризів і знайомств.

Переступивши поріг санаторію ви опиняєтесь в холі, оформленому в золотисто голубих тонах. Таке оформлення виглядає багато, проте без  надлишку, додаючи у сприйнятті певних ноток аристократичності. Взагалі хол у санаторії «Боржава» є багатофункціональним: це і місце для очікування та відпочинку, тут розташована рецепція, тут розташований бювет мінеральних вод. Хол достатньо великий, щоб у ньому при наявності стількох елементів комфортно себе почувала велика кількість відпочивальників. До речі дана універсальність є також позитивом під час відпочинку у зимову пору: щоб попити води не доведеться виходити на вулицю. Як кажуть все під одним дахом. Така концепція спостерігається і у всій будівлі закладу.

Холл санатория "Боржава"Холл санатория "Боржава"

ФОТО: Центральный холл санатория

Перше спілкування з адміністратором, аж ніяк не пригасив отримані перші позитивні враження. Ну вміють на Закарпатті  працювати з клієнтами і що тут скажеш: банальне оформлення документів чи інші бюрократичні процедури тут відбуваються за дружньою бесідою без совкового формалізму, який нажаль ще дуже широко присутній в карпатському регіоні. І як це їм вдається – досі персонально для мене залишається загадкою.

Санаторій "Боржава" - поселення

Наш номер класу «Стандарт-однокімнатний» виявився напрочуд затишний. Хоча вікна виходили в протилежну сторону від центрального входу, проте огляду постала прогулянкова частина санаторної території, яка по красі нічим не уступала довкіллю . У номері  до наших послуг два ліжка, телевізор, холодильник, стіл, два крісла, графин з стаканами, лампочка бра, шафа, тумбочка ну і достатньо просторий санвузол (туалет, умивальник, душова кабіна). Усе розташування в номері, тобто дизайн оформлення радше нагадував домашню кімнату, а не палату, як це трапляється у старих відпочинкових закладах. Відверто, почувалися ми там затишно по домашньому.  

Номер "Стандарт однокомнатный" - санаторий "Боржава"Номер "Стандарт однокомнатный" - санаторий "Боржава"

ФОТО: Номер "Стандарт - однокімнатний"

 

Ще один цікавим елементом у номері( який знайшли згодом) була дверна бірка (картонний гачок) з написом «не турбувати», а з протилежного боку з проханням «по прибирати».  Не знаю як термінологічно називається ця штука, бо навіть Інтернет кожен раз видає різні результати, але чесно скажу: навіть не в кожному готелі її можна побачити. На практиці вона є дуже практичною, як для відпочивальників, так і для обслуговуючого персоналу. Тому її наявність ще раз дала підстави вважати – ми в якісному санаторії.

Санаторій "Боржава" - перша прогулянка та варіанти проживання

Номери класу «Стандарт - однокімнатний» - ми їх детально оглянули у вищевикладеному розділі, оскільки в таких довелося проживати. Відмітимо лише, що «Стандарт» в «Боржаві» відповідає по комфорту  покращеному стандарту або навіть «напівлюкс» у багатьох подібних закладах карпатського регіону.

Номери класу «Покращений однокімнатний» - відрізняється від попередника збільшеною площею кімнати, але з тою ж комплектацією.

Номери класу «Двокімнатний». Уже з назви можемо зрозуміти що такий номер здатний прийняти більше людей. У його комплектації з’являється двоспальне ліжко, а також в санвузлі – ванна.

Номери класу «Напівлюкс однокімнатний». Площа кімнати справді грандіозна. Жарти жартами, але у цьому номері можна навіть кататися на велосипеді – такий він великий. Тут велетенське двоспальне ліжко. Не дай Бог посварилися зі своєю половинкою, можна провести евакуацію на диван, який також є наявний в номері. Про такі речі, як холодильник, телевізор, фен, електрочайник, стіл, крісла, стінка навіть не згадуємо, бо вони є очевидними. В санвузлі тут уже з’явився незвичне для радянської людини санприбор під назвою «біде».

Номера класса «Полулюкс однокомнатный» - санаторий "Боржава"Номера класса «Полулюкс однокомнатный» - санаторий "Боржава"

ФОТО: Номер "Півлюкс - однокімнатний"

Номер класу «Люкс-Студіо» - якось важко його назвати номер. Це велетенський зал оформлений, по королівськи: меблі у аристократичному стилі, усе з дерева. Тут присутня м’яка частина, трюмо, шафа-купе, куток з міні-баром, кондекціонер і «велетенський» телевізор. Хоча це умовно й одна кімната, проте по дизайну вона розділена на житлову і вітальну зони. Загальна площа номера становить 110 кв.м.

Нарешті виходимо на вулицю і крокуємо до котеджного квартальчика, який може слугувати місцем для комфортного відпочинку для сімей, для тих, хто любить усамітнення або навпаки мріє відпочити дружньою компанією. Котеджі є однокімнатні і двокімнатні.

Коттеджный городок санатория "Боржава"Коттеджный городок санатория "Боржава"

ФОТО: Котеджний квартал

Однокімнатний котедж – за комплектацією дуже нагадує номери класу «Покращений однокімнатний», за декількома виключеннями. По-перше у такому котеджі є невеликий коридо-прихожа, де є шафи для верхнього одягу, по-друге в санвузлі присутнє біде, по-третє  -  біля кожного котеджу змонтовані маленькі літні майданчики де можна провести вечір за смаженням сосисок чи шашлику.

Двокімнатний котедж це звісно коридор, спальня і вітальня. У кожній з кімнат є кондекціонер. У вітальній присутній камін і є окремий вихід на літній майданчик. Якщо ви прибули великою компанією - вітальня також може слугувати спальнею. Усе зручно і по домашньому.

Ще одна важлива деталь, яка стосується котеджів – відстань до головного корпусу санаторію. Фактично котеджний комплекс розташований поряд: дорога до корпусу займе 2-3 хвилини, тому навіть в негоду ця відстань не становитиме проблем.

Санаторій "Боржава" - харчування

Дорога та прогулянка трохи втомила тому якраз доречним став час обідньої перерви і ми дружньою компанією направились в їдальню. Харчове царство розташоване у корпусі №2, тож шлях туди буде не простим. Спочатку підіймаємося на другий поверх у нашому першому спальному корпусі, а далі переходом у сусідній. Якраз по дорозі знайомимося з кабінетами лікувальних процедур, про які трохи згодом. Взагалі цей маршрут доведеться долати щодня по декілька разів, адже поряд з їдальнею розташовані ігрова кімната, басейн. Та ми зголодніли ненажарт. Отож перші враження у нас якось і не сформувалися, тому після ситного обіду починаємо роздивлятися довкола і вникати в правила та особливості їдальні санаторію «Боржава». Для харчування у санаторії передбачені два зали: безпосередньо їдальня та  2 банкетні зали. Також є варіант поза стінами корпусу щось поласувати у  кафе.

Їдальня – велике чисте охайне приміщення розраховане на 150 посадкових місць, які згруповані по 4 місця за  1столик. Звісно усіх відпочивальників головний зал їдальні не спроможний прийняти, відтак, харчування організовано в 2 зміни. Система обслуговування тут ресторанного типу. Тобто усі послуги з отримання страв та прибирання беруть на себе офіціанти. Ваше завдання прийти і зайняти своє місце, а вже офіціанти принесуть вам обрані страви, а також приберуть за вами посуд. Щодо страв, кожен з відпочивальників має право обрати щось з-за пропонованих варіантів. На практиці все виглядає наступним чином: зранку коли ви навідуєтесь на сніданок, на вашому столику з’являється аркуш з роздрукованими варіантами меню на наступний день. Ваше завдання олівцем чи ручкою відмітити те, що бажаєте завтра з’їсти протягом дня. Протягом нашого перебування в санаторії дана система жодного разу не дала збою: ми отримували завжди те, що напередодні побажали. Варіантів страв у меню завжди є декілька. Кухня завжди щось пропонує з закарпатських національних страв, а також дієтичні страви, оскільки не забуваємо, що ми все ж в санаторії, а не в ресторані.

Столовая санатория "Боржава"Банкетный зал санатория "Боржава"

ФОТО: Їдальня, банкетний зал

Бенкетний зал.  Розрахований на 40 осіб і він часто є рятівним кругом для головного залу. Коли у пікові часи є великий наплив відпочивальників, частині з них просто таланить – вони опиняються в банкетному залі. Зокрема пощастило і нашій групі. Перевагою цього залу є затишна атмосфера, і наявність телевізора. Обслуговування ж таке як і у звичній їдальні санаторію. Працівники санаторію розповідають що у цьому залі також зручно проводити всілякі корпоративні заходи.

 

Санаторій "Боржава" - оздоровлення

Бювет минеральных вод

Вперше переступивши поріг одразу розуміємо, що санаторій спеціалізується на оздоровлені мінеральною водою, адже перед нами прямо в центральному холі постав бювет мінеральних вод. У переліку вод, які тут можна споживати є:

 • Олегівська мінеральна вода
 • Боржавська мінеральна вода
 • Кушницька мінеральна вода
 • Вино

Останні пункт відверто вразив. Спочатку думали, що це жар. Щось на кшталт мінеральної води Спиртуся (поряд з Нафтусею) у Трускавці. Але ні. Як пізніше стало відомо, в санаторії один раз на тиждень проводять винотерапію. Тож кожного вівторка на бюветі можна для зцілення покуштувати хорошого закарпатського вина. Ох нам не пощастило, адже від’їжджаємо в понеділок. Але сюрприз виявився усе таки цікавим. Та інші води усе таки вдалося попробувати.

Олегівська мінеральна вода – з підвищеним вмістом кремнію позитивно діє на хронічні пієлонефрит і коліти, є рекомендованою при проблемах з обміном речовин, при захворюванні опорно-рухового апарату, а також при сечокислому діатезі. Загалом цю воду вважають омолоджувальною, адже мінерал кремній позитивно діє на збереженість усього організму. До речі вода надзвичайно приємна на смак оскільки є слабо газованою.

Боржавська мінеральна вода –рекомендується для вживання у випадках, хронічних колітів та пієлонефритів, при сечокам’яному захворюванні, при синдромі подразнення кишківника.

Кушницька мінеральна вода    - родовище розміщене неподалік у селі Кушниця, яке ми проїжджали дорогою зі Сваляви в село Довге. Розповідають що ця вода є сестрою «Поляни Квасової» і належить до мінвод з вмістом бору. Вона лікує панкреатит, сечокам’яну хворобу, хронічний гастрит.

Уже з властивостей мінеральних вод можемо собі уявити, який спектр захворювань можна оздоровити в цьому санаторії. А якщо додати використання термальних ван та інші процедури – виходить чималий букет:

 • Захворювання шлунково-кишкового тракту
 • Захворювання опорно-рухового апарату
 • Захворювання сечовидільної системи
 • Захворювання периферичної, нервової системи
 • Захворювання периферичних судин

Санаторій "Боржава" - радіо та телебачення

День добігав до завершення. Втомлені від великої кількості інформації повертаємося до своїх номерів, адже завтра будемо знайомитися з процедурами. Приземлившись на ліжко вирішуємо перед сном подивитися телевізор. Набір каналів чималий. Але раптом на одному з каналів з’являється звична нам заставка операційної системи Віндовс 7. Що це. Наш веб-аналітик Ірина просто таки ожила, адже це її царина. Зібравшись групою почали висувати гіпотези, що може робити ця заставка в телевізорі. Найвірогіднішою версією стала наявність у санаторію власного кабельного телеканалу. Справді на другий день канал ожив: по ньому транслювалися художні фільми з класики, а також документальні довідкові стрічки про Закарпаття. І якось, аж заздрість взяла через цей факт. Звісно добра заздрість, оскільки нераз ідея створення карпатського, чи внутрішньокурортного телебачення витала в інформаційному просторі нашого краю. Сам не раз пропонував створити подібні медіа керівникам курортних закладів. Проте через нерозуміння справа гальмувалася в зародку. А тут тобі на: взяли та зробили.

Тож лежу я на ліжку в своєму номері і насолоджуюся фільмом про Закарпаття. Мені, - як відпочивальнику уже нікуди не треба бігати і випитувати потрібну інформацію. Вона ось передімною. Це як наукова фантастика: зайшов в номер і виходжу з нього до персоналу обізнаний на усі 100% про те що хочу, куди хочу і як хочу. Врезультаті економлю час працівників не ставлячи «вічні» недолугі запитання. Усе нове за мить стає по домашньому своїм, знімаючи усі побоювання що не так себе поведеш, не туди підеш. Звісно я забігаю наперед яким має бути це медіа, але навіть у такому зародковому стані внутрішньосанаторне телебачення -  це сила. Але на цьому сюрпризи не скінчилися.

Прокидаюся зранку через повідомлення про екскурсію, яка сьогодні має відбутися. Не то, щоб мене це повідомлення збудило. Воно звучало м’яко з коридору не завдаючи жодного звукового дискомфорту. Спочатку навіть не збагнув звідки воно лунало, аж потім стало зрозуміло, що у санаторії «Боржава» функціонує свій радіовузол. Справді пізніше не раз доводилося чути повідомлення чи про екскурсію, чи про інші цікаві заходи, які пропонувалися в санаторії. Отож наявність своїх внутрішніх медіа –це був другий сюрприз, яким здивував санаторій «Боржава». Але головний сюрприз залишався ще попереду.

Санаторій "Боржава" - лікувальна база

Наступний день ми розпочали з відвідин лікаря. Ні з нас ніхто не захворів, усі живі здорові, проте для того щоб скористатися і ознайомитися з процедурами, кожному відпочивальнику необхідно мати санаторну книжку. Ось і ми подалися добувати даний аксесуар. Така зустріч є типовою для більшості санаторіїв. Навіть при відсутності скарг доктор завжди зможе підказати що варто оздоровити, або зміцнити в організмі, щоб відпочивальник почував себе ще краще. І ось ми з санаторними книжками вирушаємо у світ оздоровлення санаторію «Боржава». Перелік процедур який ми побачили можливо лише одним оком справді вражав.

І так спочатку ми подалися в зал ЛФК. Ніби нам цього і не було приписано, але бесіда з інструктором Мар’яною так захопила, що й не встигли отямитися, як наші дівчата опинилися на лавці і розпочали гімнастику. В кінцевому результаті нам було обіцяно ще одну мандрівку по маршруту теренкуру. Але це буде згодом. Лише додамо, що серед гімнастичних методів лікування в санаторії також широко впроваджують нордичну ходьбу з допомогою трекінгових палиць. Ця методика достатньо нова, проте дуже швидко набуває популярності на курортах карпатського регіону. 

Зал ЛФК санатория "Боржава"

ФОТО: Зал ЛФК

Далі йдемо дивитися на ванни та душі. Їх тут чимало, оскільки водолікування є одним із базовим методик оздоровлення в «Боржаві».  Покупатися та оздоровитися тут можна у ваннах з термальною водою, з мінеральною водою, у хвойних ваннах. А є окрема група ван, які б назвав швидше ванни-коктейлі, де до мінеральної води додають й інші інгредієнти: бальзами, вино, молоко. Тут вони термінологічно називаються spa-ванни. Про їх перелік та цілющу дію можна довідатися на сайті санаторію: http://borzhawa.com Нашу увагу привернули також цікаві форми ван: вони тут найрізноманітніші і всіляких дивних форм. Як нам згодом розповіли, не кожна людина може повністю приймати ванни. Це може бути пов’язано зі станом здоров’я, чи особливостями організму. Тому в санаторії Боржава було дану проблему розв’язано набором ванних посудин для конкретних частин тіла. Тобто ванну можуть приймати ваші руки, або окремо ноги, таким чином знизивши навантаження на ваш організм. А це робить ванни доступними практично для кожного. Також в санаторії є класичний набір душів, які можна зустріти на багатьох бальнеологічних курортах: душ шарко, висхідний душ, циркулярний душ. 

IMG 1119IMG 1099IMG 1123

Є в санаторії Боржава дуже цікаве місце, яке називається фіто-бар. Насправді дуже затишне по оформленню приміщення, яке нагадує звичний бар. Тут є усі елементи такого закладу: зручні дивани, столики, барна стійка і звісно бармен. Проте тут існує спеціалізоване меню. Насамперед це киснева пінка, або як її термінологічно називають синглетно-кисневий коктейль. Надзвичайно смачна річ, яку тут полюбляють не лише дорослі, але й діти. Готується вона на основі соків і має чималу оздоровлюючу дію. Ну про синглетно-активну форму кисню можна почитати на сайті санаторію, лише зазначимо, що дані коктейлі саме компенсують нестачу такої форми кисню в нашому організмі. Тут же ж у фітобарі довідуємося про фіто-чаї, як ще одну методику оздоровлення в санаторії Боржава.

Фитобар санатория "Боржава"Фитобар санатория "Боржава"

ФОТО: Фітобар

Варто відмітити що на території санаторію є також басейн. Хоча й не дуже глибокий, проте поплавати таки вдасться. А якщо виникає бажання окунутися в басейни з мінеральною чи термальною водою, декілька разів на тиждень організовуються вояжі  у місто Виноградів в санаторій Теплиця, де такі басейни є в наявності.

Басейн санатория "Боржава"Басейн санатория "Боржава"

ФОТО: Санаторний басейн

Нажаль до низки процедур так і не дійшли: аромотерапія, грязеві процедури, електропроцедури, різні види масажу і ін, оскільки з ним уже знайомі з інших подібних лікувальних закладів. І це ми робили свідомо, щоб якнайшвидше потрапити на ще одну процедуру під назвою «Іпотерапія».

Іпотерапія – третій і найголовніша сюрприз санаторію «Боржава»

З перших хвили перебування в санаторії, усі з ким не спілкувалися, так чи інакше згадували про Іпотерапію. На запитання «що це», усі загадково посміхалися і додавали «це треба побачити, це треба відчути, це треба попробувати». Така одностайна таємничість лише загострювала інтригу. Нашим гідом на Іпотерапію стала уже добре знайома менеджер з гостинності пані Світлана. «Ну що рушаємо?» -спитала вона і ми дружньою групою покинули приміщення санаторію. До кінцевого пункту довелося трішки прогулятися, і ось перед нами одноповерхове приміщення з великими воротами замість входу. Заходимо і не віримо своїм очам – перед нами коні.

«Це були не просто коні» - як сказав пізніше хтось з нашого колективу -  «Це були коні з великої букви.» У повсякденному житті також до коней ставився якось нейтрально, можливо навіть з певними нотками негативу. Це і не дивно, адже у нашому розумінні коні – це представники села, від яких завжди віє неприємним ароматом, і вони те і роблять що возять за собою вози наповнені тим, чим від них віє, і управляють ними дядьки, які окрім ненормативної лексики, більше нічого не можуть сказати у спілкуванні з цими тваринами. Але тут на Боржаві, перед нами постали абсолютно інакші коні. Вони були ну просто казкові велетні і на диво люб’язні і виховані. А ще як додати той факт, що в Іпотерапії вони головні лікарі – ну як не закохатися у цих красенів. І так що ж ми побачили? Вірніше переформулюю запитання: «З ким ми познайомилися?».  У конюшні санаторію «Боржава» станом на 2015 рік проживає 16 коней Тракенської породи. Про них пишуть, що її представники вирізняються «…хоробрістю, розумом і одночасно м'яким темпераментом і хорошим рівнем дисциплінованості.» (цитата з сайту http://borzhawa.com). У правдивості цих слів ми переконалися з перших хвилин знайомства. Раніше доводилося чути, що коней застосовують у лікуванні ДЦП. На практиці Іпотерапія впливає на позитивний перебіг дуже багатьох захворювання, серед яких: ДЦП, аутизм, затримка розвитку, та інші психічні захворювання, синдром Дауна, олігофренія, реабілітація після інсульту, захворювання кісток та суглобів, різні форми паралічу та поліомієліту, урологія та гінекологія, серцево-судинні захворювання, відновлення після травм і ін. 

Иппотерапия в санаторие "Боржава"Иппотерапия в санаторие "Боржава"

Иппотерапия в санаторие "Боржава"Иппотерапия в санаторие "Боржава"

ФОТО: Іппотерапія

Сама реабілітація відбувається з допомогою верхової їзди на цих красенях. І ось наступив момент нам спробувати осідлати Іпотерапію. В очікуванні на інструктора піднесення дещо вщухло, коли в спогадах виникла постать стереотипного сільського конюха. Та коли до нас підійшов наглядач конюшні (і за сумісництвом інструктор) пан Андрій - стереотипи рухнули. Пізніше у довгому з ним спілкуванні довідалися багато цікавого про його долю та його підопічних. Пан Андрій виявився цікавою інтелігентною особистістю та фанатом своє справи. В минулому спортсмен з кінного спорту, сьогодні він не лише оздоровлює відпочивальників, а виховує справді потужну команду спортсменів. На що ці жеребці здатні ми побачили згодом. Біг з перешкодами, манежна їзда усе було виконано на високому рівні. 

І ось настав  мій час на іпотерапію – нога в стремені, та перша спроба осідлати коня була невдалою. Благо пан Андрій вже тут як тут. Рушили. Перебуваючи вперше на коні відкриваю для себе новий світ: це не мопед і не велосипед. Навіть не знаю з чим порівняти ці відчуття, коли під тобою усе рухається. Єдина точка опори – передок сідла, за який тримається вершник. Звісно спочатку відчуваєш страх. Проте він скоро проходить, адже розумієш, що кінь під тобою є твій союзник, друг, а не створіння, яке хоче тебе налякати. Дуже заспокоюють розповіді інструктора, який веде коня. За декілька хвилин входиш з конем в гармонію і починаєш роздивлятися навкруги. А іподром на якому вас катають з усіх усюд оточений горами – картина просто незабутня. За такі відчуття намагаюся погладити свого «харлея». Той відповідає задоволеним помахуванням голови.

Спускатися на грішну землю уже не було так страшно, але сумно, адже ти залишаєш друга і не знати чи ще з ним колись зустрінешся. Але цьому другу залишаєшся вдячний за адреналін, позитивні емоції і що найголовніше за відкрите спілкування.

Залишаючи конюшні та іподром, просто захоплюєшся менеджментом санаторію, які знали кому доручити цю гіперскладну справу. Пан Андрій тут на своєму місці. Він не лише позитивне доповнення до Іпотерапії, він мабуть той фахівець, який здатний розвинути дану тему чи то в спортивну школу, чи то в центр підготовки спортсменів світового рівня. Єдине, що для таких речей необхідне -  розуміння та підтримка.

Санаторій "Боржава" - дозвілля

Після Іпотерапії писати про дозвілля, якось уже не має сенсу, адже в санаторії «Боржава» спромоглися поєднати процедури і дозвілля в єдине ціле. Ще один приклад – теренкур. Відбувається він вже за територією санаторію, коли лісовою дорогою учасники цього виду спортивної ходьби підіймаються в гору, з якої можна насолоджуватися прекрасними краєвидами Карпат. Коли ми з інструктором ЛФК пані Мар’яною вирушили по маршруту Теренкуру, у цікавій бесіді про цей край ми очевидно проґавили кінець маршруту і зробили даблтеренкур, опинившись біля сусіднього села. Зазначимо лише той факт, що природа як на маршруті №1 так і на маршруті №2 є просто феноменальною. Якщо врахувати що кругом листяні дерева, можемо припустити яка там краса в осінню пору.

Також в санаторії працює екскурсовод, який регулярно організовує поїздки в цікаві місця Закарпаття. Звати його пан Андрій, у розмові з яким довідуємося про напрямки подорожей. Якщо будете відпочивати в санаторії «Боржава», маєте змогу відвідати Ужгород (Ужгородський замок, синагогу, музей архітектури та побуту), озеро Синевир, водоспад Шипіт, Мукачево  (Замок Паланок), Чинадієво (Резиденція графа Шенборна), Село Ділове з географічним центром Європи і ще багато інших цікавих місцин Закарпаття. Список надзвичайно великий.

Але як же так: бути тут і не податися кудись на мандрівку. Тому вирішуємо з паном Андрієм прогулятися по селі «Довге», а також відвідати мінеральне джерело, яке місцеві називають «квасне джерело». Від першого враження непогані, адже це село може навіть претендувати на статус невеликого містечка. Серед його туристичних принад центральна вулиця де вряд розташувалися три храми трьох різних конфесій. Особливо цікава архітектура римо-католицького костелу (нова будівля), який споруджено у формі голуба. Ну і в селі є свій замок. Нажаль туди потрапити не просто, оскільки на його території сьогодні функціонує тубдиспансер. Відвідавши центр села «Ділове» підіймаємось в гори до джерела. На зворотному шляху виходимо на терасу, звідкіля відкривається фантастичний вид на село та санаторій.

Замок в селе "Долгое"\

ФОТО: звмок в с.Долгое \ Кислый источник

Панорама села "Долгое"

ФОТО: Панорама на село Довге і санаторій "Боржава" (справа)

Коли наступає вечір у санаторії відбуваються цікаві вечірні посиденьки, але вони вже переміщуються на територію чи санаторне кафе, яке працює допізна. Під час нашого перебування ми потрапили на пісенний вечір, коли бажаючі у вузькому колі під зірками могли поспівати українських пісень. Хто не знав тексту, тому вручалися шпаргалки і під супровід акордеону серед гір розносилося «Ой Марічко-чичері».

Санаторій "Боржава" - висновки

Що нам в санаторії «Боржава» найбільше запам’яталося? Це звісно вино на бюветі, це санаторне радіо і телебачення і звісно іпотерапія. Ці три (як кажуть маркетологи) унікальні торгові пропозиції, роблять «Боржаву» неповторною і єдиною в своєму роді. Велика кількість оздоровлюючих факторів підсилює позитивне сприйняття закладу. Ну і врешті крапку у формуванні образу санаторію роблять умови проживання та персонал, який, як вже звично для Закарпаття, був доброзичливим і дуже професійно працював з усіма забаганками відпочивальників. Якщо бажаєте відпочити в Карпатах і комплексно оздоровитися – санаторій Боржава саме те місце. Його багатопрофільність, вдале розташування серед карпатських гір, відносна близькість до транспортних артерій робить його зручним комфортним. Головне доїхати, а про усе інше подбає персонал санаторію, який є у цьому плані високопрофесійним. Ну і звісно коні готові вас приємно здивувати, змінити ваш стан і погляди на життя. У чому і ми переконалися завдяки колективу санаторію «Боржава».

Ярослав Баран

На замовлення karpatytur.info

 

 

 

Контакти:
Адреса санаторія:
 • Україна, 90154,
 • Закарпатська область,
 • Іршавский район,
 • с. Довге,
 • Вул. Січових Стрільців, 15
 • Web: borzhawa.com
 • GPS: с 48.3816749 в 23.2875550
 • Skype: borzhawa (8.00 - 18.00 пн - птн)

Телефони:

 • +38 (03144) 7 1 3 73; Світлана Василівна - администратор:
 • +38 (067) 310-53-03;
 • +38 (031) 447-13-73; Рецепція
 • +38 (067) 310-53-03;
 • +38 (099) 276-42-52;
 • +38 (094) 918 49 41; Комерційний відділ
 • +38 (031) 244 49 41;

 

 

{jcomments on}karpatyturinfo